25 Nisan 2015 Cumartesi

Güncel Türkçe Sözlük'teki Cinsiyetçi İfadenin Kaldırılmasını İstiyoruz

YARDIMINIZA İHTİYACIMIZ VAR!

Arkadaşlar bugün size maalesef kötü bir şeyden bahsedeceğim. TDK'nin yaptığı bir hatayı düzeltmek için hep birlikte imza topluyoruz.İmza kampanyasını başlatan Gökçe Karaoğlu'na teşekkür ederim.Yoksa yapılan ayrımcılığın ve terbiyesizce bir sıfatın farkında değildim,değildik.Şimdi sizleri onun change.org daki kampanyasına davet ediyorum.


Türk Dil Kurumu, Güncel Türkçe Sözlük'ünde "müsait" kelimesinin ikinci anlamını "Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)"şeklinde belirtmiştir. Türk Dil Kurumu'nun bu ifadesinde "kadın" vurgusu yapması cinsiyetçi bir tutumdur. Zira flört etmek kişilerin karşılıklı olarak yaptıkları bir eylemdir ve hem erkek hem de kadın flört etmeye hazır, kolay flört edebilen karakterlere sahip olabilirler.
Türk Dil Kurumu bu açıklamaya parantez içerisinde eklediği kadın ifadesiyle cinsiyetçi bir tutum sergilemekte ve kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılığın temel nedeni olan ataerkiliteye hizmet etmektedir.
Türk Dil Kurumu yetkililerinin bu yanlışı kasıtlı olarak yapmadıklarını düşünmek istesek dahi ortada göz göre göre yapılmış ciddi bir hata vardır.
Kadınlar olarak, kurum yetkililerinin söz konusu açıklamadaki kadın ifadesini silmelerini istiyor, sesimizi duyurmak için hem kadınlardan hem de erkeklerden destek bekliyoruz.
Destek için tıkla ve bunu birçok insana duyur...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder